Κατ' αρχάς με το 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ, που για την ακρίβεια είναι 3,072% πηγαίνει:
2% στο ΤΣΜΕΔΕ (δεν εντάχθηκε το ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ αλλά το Κ.Υ.Τ.=Κλάδος Υγείας Τεχνικών. Το ΤΣΜΕΔΕ εξακολουθεί να μας ασφαλίζει για τη σύνταξη)
1% στο ΕΜΠ και σ' όλα τ' άλλα πολυτεχνεία και πολυτεχνικές σχολές των πανεπιστημίων της χώρας
0,06% είναι το χαρτόσημο
0,012% στον ΟΓΑ.

Αν έχεις διαβάσει τις θέσεις μου τις οποίες έχω εκφράσει πολλάκις σ' αυτό το φόρουμ και όχι μόνο, είμαι αντίθετος σ' όλες τις κρατήσεις υπέρ τρίτων (ακόμα και όταν απ' αυτές ωφελούμαι), θεωρώντας τις άδικες για τους πολίτες.

Όσο όμως αυτές είναι νόμος του κράτους, οφείλω, πρωτίστως ως πολίτης, να εφαρμόζω τον νόμο και να πληρώνω τις όποιες νόμιμες εισφορές, όσο και αν διαφωνώ μ' αυτές. Δεν νομοθετώ εγώ, η βουλή νομοθετεί. Τους οποίους βουλευτές τους εκλέγω και εγώ. Συνεπώς, είναι συνυπεύθυνος στο βαθμό που μου αναλογεί για τους νόμους αυτού του κράτους.

Επιπλέον, ως μηχανικός που εξυπηρετεί τα συμφέροντα του πελάτη του, οφείλω να κάνω το παν ώστε να μην του δημιουργήσω προβλήματα στο μέλλον σε ενδεχόμενο έλεγχο κατά τον οποίο θα κριθούν άκυρα τα ΠΕΑ και κατ' επέκταση τα μισθωτήρια και τα πωλητήρια, διότι απλώς δεν πληρώθηκαν οι εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.
Όσο και αν θεωρείται μικρή ως πιθανότητα, δεν παραμένει μια πιθανότητα της οποίας το τίμημα είναι ιδιαίτερα υψηλό!

Και ερχόμαστε στο δια ταύτα.
Δεν είναι θέμα "υπόθεσης" συνάδελφε του τι εννοεί ο νόμος. Οι διατάξεις είναι εκεί, μπορείς να τις αναζητήσεις και να τις διαβάσεις.
Μέχρι λοιπόν να ανακοινωθεί κάποια επίσημη διευκρίνηση επί του θέματος, πράττοντας αφενός σύμφωνα με τη συνείδησή μου ως πολίτης και μηχανικός, αφετέρου βάσει της ερμηνείας των διατάξεων του νόμου, ναι πληρώνω από το υστέρημά μου και όχι γιατί είμαι πλούσιος, το 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ.

Δικαίωμα του καθενός να ερμηνεύει κατά το δοκούν τους νόμους. Τελικά, αποφασίζουν τα δικαστήρια. Καλύτερα βέβαια να μην έρθει ποτέ η ώρα αυτή, αλλά όπως στρώνουμε θα κοιμηθούμε λέει ο θυμόσοφος λαός.